خانه / یادداشت من / کارگر باید مورد حمایت قرار گیرد

کارگر باید مورد حمایت قرار گیرد

به  مناسبت روز تعاون لازم است نگاه به جامعه اطراف خویش داشته باشیم در شرایط کنونی کشور، مسائل اقتصادی ناشی از کرونا و تحریمهای ظالمانه آمریکا و سیاستگذاری‌های اشتباه و سوء‌مدیریت دست‌به‌دست هم داده‌اند تا کمر بنگاه‌های تولیدی بشکند این مسائل باعث گردیده تا بسیاری از کسب و کارها و کارخانجات تعطیل شوند
امری که ارتباط مستقیمی با بیکار شدن نیروهای انسانی این مجموعه ها دارد ، در این میان فشار اصلی به کسی که ابتدایی‌ترین حقوق خود را از دست داده یعنی کارگر وارد می‌شود.

طبق قانون کارگر برای کارفرما کار می‌کند و حقوق می‌گیرد؛ این دم‌دستی‌ترین تعریفی است که می‌توان در چارچوب روابط کار به‌کار برد ولی متاسفانه حالا همین تعریف دم‌دستی هم درست اجرا نمی‌شود و درنهایت این کارگر است که مورد کم لطفی قرار میگیرد.

استان هرمزگان نیز از این مسئله مستثنی نبوده و تحت تاثیر این بحران با بیکاری برخی از کارگران منجمله کارکنان هتل هرمز بندرعباس مواجه گردید.
اما در استان هرمزگان تدابیر استاندار و شخص مدیرکل محترم اداره کل کار و رفاه اجتماعی مانع از تبدیل شدن مشکلات کارگری به بحرانهای سیاسی و امنیتی شده و در این زمینه باید از همتی و تیم همراهش که شامل معاون سیاسی و امنیتی استانداری و مدیرکل کار و رفاه اجتماعی استان می باشد تقدیر و تشکر کرد .

لازم است به یاد بیاوریم که در استانهایی نظیر خوزستان ومرکزی کارگران مدتهاست که در حال اعتصاب بوده و درادامه این اعتصابات طولانی، بحرانهای کارگری به بحرانهای امنیتی تبدیل شدند که همه با اخبار و حواشی آن روبرو بودیم.

اما آرامشی که در هرمزگان با آن مواجه هستیم حاصل تلاش ها و تدابیر افرادی است که به دور از حاشیه و از جنجال آفرینی های رسانه ای آرامش را به این استان و مردمانش هدیه داده اند.

لازم است به یاد داشته باشیم مدیریت عالی استان و تیم همراه ایشان در اداره کار ،تعاون و رفاه اجتماعی استان پیگیر احقاق حقوق کارگران شهرداری بندرعباس و سایر شهر ها بوده و در بخش تعاون نیز تلاشهای زیادی انجام گردیده .
در بخش تعاون نیز لازم است به یاد بیاوریم ۳۸۰۰۰ واحد مسکن مهر توسط بخش تعاون احداث گردیده و با حمایت استاندار محترم هرمزگان و مدیرکل کار و رفاه اجتماعی استان مشکلات تعاونی های باقی مانده مسکن مهر نیز در حال مرتفع شدن است.
طبق تحقیقات میدانی در یکسال اخیر بیش از ۲۰۰۰ واحد مسکونی به مرحله بهره برداری و اتمام پروژه رسیده که بسیاری از این تعاونی ها سالها درگیر مسائل و مشکلاتی بودند که به نظر لاینحل می رسید اما با پیگیری های مجدانه اداره تعاون مشکلات رفع و امید در دل اعضا که عموما از اقشار ضعیف جامعه هستند روشن گردید و طبق شنیدها موثق تا پایان سال جاری بسیاری دیگر از تعاونی های مسکن به مرحله واگذاری می رسند ، و به دور از واقعیت نیست اگر بگوئیم این بخش تعاون هست که خلا تولید مسکن ارزان در استان را پر نموده است .
ایجاد مرکز نوآوری در بخش تعاون ،توسعه تعاونی های جدید بخصوص برای جوانان و زنان ،پرداخت تسهیلات به طرحهای تعاونی روستایی همه از رونق نسبی این بخش در استان حکایت دارد .

 

نگارندگان : داریوش حسن زاده،بهنام کهوری

همچنین ببینید

انتخاب با خودمان است

با نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه امسال، بار دیگر به تدریج …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *