خانه / یاد داشت مهمان / نقدی بر عملکرد شهرداری بندرعباس

نقدی بر عملکرد شهرداری بندرعباس

نگاهی به عملکرد شهرداری و شورای شهر بندرعباس در دوره پنجم نشان می دهد که شهرداری در این دوره عملکرد مطلوبی نداشته است

به صورت نمونه در خصوص فضای سبز شهری سرانه فضای سبز شهر بندرعباس درحال حاضر ۲/۶متر مربع به ازای هر نفر می باشد که در همین زمینه می توان به سرانه فضای سبز شهر های دیگر نگاهی مقایسه ای کرد.

سرانه فضای سبز در شهر تهران بالا ۱۵ متر مربع و سرانه فضای سبز در شهر یزد ۱۷/۳ متر مربع و سرانه فضای سبز شهر کرمان ۱۷ متر مربع و سرانه فضای سبز بوشهر به ازای هر نفر ۴/۲ متر مربع بوده است یعنی بندرعباس در مقایسه با مراکز استان همجوار خود در رتبه آخر قرار دارد.

اگر به بودجه سال ۹۸ شهرداری بندرعباس نگاهی داشته باشیم با عدد هشتصد و چهل میلیارد تومان مواجه می شویم. ولیکن در همین سال ۹۸ بودجه شهرداری یزد هشتصد ونود ودو میلیارد تومان و بودجه سال ۹۸ شهرداری کرمان پانصد وچهل میلیارد تومان و بودجه شهرداری بوشهر دویست وبیست وشش میلیارد تومان بوده است واین یعنی شهرداری بندرعباس از نظر بودجه در رده دوم بین مراکز استانهای همجوار قرار داشته است .

آمارهای فوق و مقایسه آنها با آمار سرانه فضای سبز شهر بندر عباس عمق نا کارآمدی شهرداری و شورای شهر بندرعباس را نشان می دهد.

در خصوص مسائل کیفی در مدیریت شهری هم می توان به وضعیت ورودی های شهر بندر عباس اشاره کرد که وضع مطلوب و زیبایی ندارند و در ابتدای سال ۹۸ بود که استاندار محترم با انتقاد از دور از شان بودن سه ورودی شهر بندرعباس، دستور داد: « باید از زیباترین ورودی های کشور الگو برداری کرده و تا مهرماه هر سه ورودی شهر بندرعباس زیباترین ورودی های کشور شود.» با این وجود، اکنون در فروردین ماه سال ۹۹ هستیم و شهرداری هیچ اقدامی برای ورودی های شهر بندرعباس هم انجام نداده است و چشم انداز روشنی هم برای اصلاح ورودی های بندرعباس وجود ندارد.

نکته دیگر نارضایتی کارگران شهرداری است که بر اساس اخبار و گزارشها ، حقوق پرسنل شهرداری هم به موقع پرداخت نشده و همین مسئله باعث نارضایتی کارکنان شهرداری بوده که در سال ۹۸ منجر به برگزاری چندین تجمع اعتراضی در خصوص مشکلات صنفی ایشان شده است.

لذا وقتی به ساختار مدیریتی شهرداری بندرعباس نگاه می کنیم چند مسئله تامل برانگیز وجود دارد .

مورد اول تعداد بالای نیروی مازاد در بخش ستادی و اداری این مجموعه می باشد که بار هزینه ای زیادی را به شهرداری تحمیل کرده است.

مورد دوم نسبت های فامیلی در بین اعضای شورای شهر و شخص شهردار با مدیران و معاونین شهرداری است. که به صورت نمونه به سه مورد آن اشاره می شود. محمد مهدی جهانبخش معاون برنامه‌ریزی و منابع انسانی شهرداری بندرعباس برادر کیانوش جهانبخش عضو محترم شورای شهر بندرعباس بوده و یا فرجام دانش رئیس سازمان آتشنشانی بندرعباس برادر فیصل دانش عضو محترم شورای شهر می باشد.همچنین حسن امینی زاده معاون سازمان آتش نشانی بندرعباس هم برادر عباس امینی زاده شهردار بندرعباس می باشد.

من از مفصل این نکته مجملی گفتم

تو خود حدیث مفصل بخوان ازین مجمل

نگارنده : بهنام کهوری

همچنین ببینید

با قاطعیت حمایت خواهم کرد

جناب اقای سید حسین آل عبایی مطالبه گری که جهت احقاق حق مردم هیچ تعارفی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *